Historia

Właścicielem miasteczka była księżna Katarzyna Sapieżyna. Pierwotna świątynia drewniana z pocz. XVI w. spłonęła w pierwszej połowie XVIII wieku. Obecny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP został wzniesiony w 1753 r. z fundacji Sapieżyny. Jest on jednonawowy, założony na planie krzyża, z kopułą w centrum. Bogato dekorowane barokowe wnętrze nakryte jest sklepieniem kolebkowym, wsparte na pilastrach. Nad portalem umieszczono herb Sapiechów. W podziemiach świątyni znajdują się prochy fundatorki i jej córki. W 1951 r. wymieniono pokrycie dachowe na nowe z blachy cynkowej. W 1957 r. wprowadzono nową polichromię wnętrza. W 1976 r. przeprowadzono remont elewacji zewnętrznej.

Salezjanie objęli duszpasterstwo w 1951 r. W roku 1986 oddano do użytku nową plebanię i dom katechetyczny.
Kościół pomocniczy:
CIESZKÓW – kościół pw. Chrystusa Króla, poewangelicki, zbudowany w poł. XVIII w., odbudowany po pożarze w 1829 r. w stylu neogotyckim. Wewnętrz znajdują się drewniane empory, płaski sufit, na wieży trzy dzwony i zegar. W latach 1960-63 kościół restaurowano, a w 1973 r. odnowiono wnętrze.